סופ״ש ארוך (ד' עד שבת) של ויפסאנה לקהילת הלהטב"ק - מגדר, הגדרות וחמלה - סנדיה בר קמה ואודליה ויינברג

04/12/2024 עד 07/12/2024
קטגוריית האירוע: 
תנאי השתתפות: 
פתוח לכולם
המורה: 
שם המורה: סנדיה בר-קמה 
שם המורה: אודליה וינברג 
מיקום: 
שעת התחלה: רביעי 14:30
שעת סיום: שבת 18:00

 


 


מגדר, הגדרות וחמלה

ריטריט ויפאסנה לקהילת הלהטב"ק

עם סנדיה בר-קמה ואודליה ויינברג, בסיוע נטע לוי

 

"אל לנו לבטל את ההתייחסות לזהויות במאמצינו להתעוררות רוחנית.

ההיפך הוא הנכון, עלינו לחקור את הזהויות בדרכנו להארה.

זהות היא לא רק פוליטית, היא גם מכילה את הטבע האמיתי שלנו כשהיא נטולה מהעיוותים שאנו משייכים לה".    

Zenju Earthlyn Manuel

 

הדרך הבודהיסטית (הדהרמה) היא אוסף של תפיסות ותירגולים המכוונים לשחרור מסבל ולחירות.

תחושת שוני או חריגות גורמות לסבל רב למי שגדלו בחברה שבה חריגוּת נתפסת כתופעה שלילית, מפחידה ואף מעוררת אלימות. רבות'ים מאיתנו הפנימו את המסרים השליליים והפוגעניים שספגנו בשנות הילדוּת וההתבגרות.

המדיטציה והתרגול עוזרים לנו לייצר "סם שכנגד" להומופוביה המופנמת, לרתיעה מלהיות שונה, ולַפַּחד מהוקעה חברתית; הם עוזרים לנו לקבל ולאמץ אל ליבנו את עצמנו – כפי שאנחנו (ברגע זה).

היכולת לראות את עצמנו בעיניים חומלות מתפתחות ומתחזקות עם תרגול המדיטציה. הכלים שמציעה הוויפאסנה – ההתבוננות השקטה, החקירה של הנשימה, של תחושות הגוף ושל מצבי התודעה השונים, פיתוח איכויות של חמלה – כל אלה תורמים ליכולת שלנו לחיות בשלום עם עצמנו ועם הסביבה, ליכולת שלנו לפתח אינטימיות עם עצמנו ועם הזולת.

"האושר שלנו תלוי גם בכמה אנחנו מסוגלים לאהוב, את עצמנו ואת הזולת. אם אנחנו כלואים בתוך הפחד שלנו אנחנו סובלים מאוד", אומר ג'ק קורנפילד, אחד מהמורים הבכירים לוויפאסנה במערב.

הזהויות שלנו מעניקות לנו ביטחון, תחושת ודאות ושייכות, אבל יש להן מחיר. מצד אחד, הדרך הבודהיסטית מדברת על שחרור וחופש מזהויות, מצד שני, על התייחסות נבונה ומשחררת אל הזהות (Upaya). יש כביכול מתח בין זהות לבין אי-הזדהות.

איך תהליכי שחרור מזהות לא יובילו לדחייה, להתכחשות ולמעקפים רגשיים?

כיצד אפשר לקבל ולחבק את הזהות השונַה בלי ליצור היאחזות?

איך לחיות בשלום עם המגדר וההגדרה שלי, יחד עם ההבנה שהגדרות אלה הן אשלייתיות במהותן?

כיצד לאמץ ולחזק את הזהות הייחודית והשונה שלי – יחד עם היכולת להתרחב אל מעבר לגבולות העצמי?

הזהות האנושית מורכבת מאוסף של מרכיבים (skandhas), שהדרך הבודהיסטית מזמינה אותנו לחקור ללא הזדהות כ'אני' ו'שלי' מחד, וללא דחייה וסלידה מאידך. אי-הזדהות משמעה לעשות שלום עם היש.

כל הזהויות שלנו הן שוות-ערך, כולן מכובדות וראויות באותה המידה, וכולן ריקות מעצמיות ומ"אמת" באותה המידה. חופש זה לא שלא יהיו יותר זהויות, חופש משמעו לא להיות כבול'ה על ידי הזהויות האלה.

הריטריט מהווה 'מרחב מוגן' שבו אפשר לגעת בעולמנו הפנימי, לחוות את האיכות חסרת הגבולות של הלב ואת היכולת שלנו לאהוב, לחמול, לשמוח ולהביא ריפוי.

מהות מדיטציית הוויפאסנה היא לחקור את מה שגורם לנו לסבל ואיך להשתחרר ממנו. הזהות וההגדרה שלנו יכולות להוות גורם לסבל עמוק - או יכולות להיות שער לתובנות טרנספורמטיביות, להתעוררות ולחופש; שער לחיים של שלווה והרמוניה עם עצמי ועם העולם, לתחושת ביטחון והעצמה אישית ולאהבה חובקת כל.

 

 

לקבלת עדכון כשההרשמה נפתחת
נא לרשום את המייל שלך למטה:

Sign up to reciеve an email when registration begins
לצערנו יש בעיה כרגע עם מיילים של yahoo, אנא השתמשו במייל אחר.

דמי הרשמה

דמי הרישום לסופ"ש הם בסך 85 ₪.
דמי ההרשמה מכסים רק חלק קטן מעלויות הקורס, ומטרתם למנוע מקרים של רישום לריטריט ללא הגעה.
בסוף כל קורס המשתתפים יוזמנו לתמוך בנדיבות הלב בעלויות המלאות ובהמשך קיום הפעילויות של תובנה.

זיכוי בעקבות ביטול השתתפות יתאפשר בהתאם למדיניות ההחזרים.

התנדבות בקורס

עמותת תובנה מתבססת ומתנהלת ברובה על עבודת מתנדבים. במהלך השנה מתנדבים בקורסים השונים בעין דור כ-200 מתרגלים, וזאת בנוסף לכ-50 פעילים בתפקידים קבועים. לשם קיום הקורסים והצלחתם יש צורך בהרבה ידיים עוזרות כאנשי צוות מטבח ובתפקידי ניהול הקורסים והמטבח.

הנך מוזמן/ת לחוייה המיוחדת והמעשירה של "ריטריט שירות": הזדמנות לשלב תרגול מדיטציה תוך כדי עשייה, נתינה ועבודה כסנגהה: תרגול מעשיר המהווה גשר אל היושבים על הכרית בריטריט ולתרגול ביום-יום. צוות המטבח ומנהלי הריטריט מתרגלים ריטריט שרות לצד ובחפיפה לכלל מתרגלי הקורס. 

הנכם מוזמנים להתנדב ולתרגל תוך כדי עשייה.

מהי משמעות המילה דאנה?

מאז זמנו של הבודהה, המסורת התומכת בדהרמה (הדרך הרוחנית) באסיה מבוססת על דאנה - נדיבות ואחריות הדדיות.
הקהילה נתמכת על-ידי הלימוד הניתן במנזרים, ותומכת בהם באפשור הצרכים הבסיסיים של הנזירות והנזירים: אוכל, קורת גג, ביגוד ותרופות.

עמותת תובנה בוחרת להציע את הפעילויות  ככל שניתן ברוח הדאנה, הן כדרך לאפשר לכל מי שמבקשים להשתתף בקורסים ולזכות בפירות התרגול, ללא מחסום של מצב כלכלי; והן כאיכות שנמצאת בבסיס התרגול, מזמינה לטיפוח מתמיד של נדיבות, פתיחות והכרה בהשפעה ההדדית של פעולותינו על אחרות.

המתרגלות והמתרגלים מוזמנים לתמוך בהוראת הדהרמה הן על-ידי מתן תרומה למורות, שתאפשר להן להמשיך וללמד, והן על-ידי תרומה לכיסוי הוצאות קיום הקורס והעמותה, כדי לאפשר לקורסים נוספים להמשיך ולהתקיים, ולהעניק לאנשים אחרים את ההזדמנות לתרגל.
לקראת סיום הקורס תינתן אפשרות להעניק תרומה לעמותת תובנה ולמורות. 

לקריאה נוספת על דאנה - קישור

אודות המורים והמנחים בפעילות זו

מתרגלת מאז 1986. מלמדת בדרך הדהרמה: דרך הלב והתבונה. חייתה שבע שנים באשראם ליוגה ומדיטציה בארצות הברית. מתרגלת ומלמדת מדיטציה המבוססת על מסורתהתראוואדה הבודהיסטית ועל מסורת האי-שניות. שמה דגש על הקשר בין התרגול לחיי היומיום, על חקירת החוויה האישית האותנטית ועל האפשרות לחיות חיים ערים בכל רגע.  מנחה סדנאות, קורסים וקבוצות. מלמדת בעמותת 'תובנה', 'מרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש', 'מרכז שילוב', 'מכללת כרכור', 'מרכז אוריאל' ובמסגרות נוספות, בארץ ובהודו. מאמינה שחופש אפשרי ושבכולנו טמונה היכולת לאהוב, לחמול ולהתעורר.  חיה עם בת זוג, חתולה וכלבה באזור פרדס חנה. דאנה לסנדיה בר-קמה   לאתר של...
Has been on a spiritual journey since 1986. Rakefet lived for seven years in the Kripalu Ashram, a yoga and meditation center in the United States, and taught there seminars on meditation and personal development. Over the years, her curiosity and drive for knowledge has led her to explore various Buddhist, Hindu, and Indian methods. Rakefet teaches meditation and the Dharma to individuals, groups and at retreats. דאנה לסנדיה בר-קמה   Sandya's Dharma talks (hebrew) Rakefet short video (Hebrew):
אודליה וינברג פרי מתרגלת מדיטציה ויוגה וחוקרת את הדהארמה מאז 1997. היא מלמדת בעמותת תובנה, המרכז ללימודי גוף נפש ומסגרות אחרות. שנים של תרגול והתבוננות הראו לה שהחיים עצמם הם שותף נפלא ללמידה גמישה וערה, ושתרגול ושהייה בטבע כמעט תמיד תומכים בנו. אודליה בעלת תעודת הוראה בכירה ליוגה מטעם וינגייט, תלמידתה של אורית סן גופתא, וזכתה ללמוד במשך תקופות ממושכות עם מורים נפלאים לדהארמה והמסורת הבודהיסטית. אודליה גרה וגם מלמדת בעמק האלה, נשואה ואמא לשלושה ילדים.   דאנה לאודליה וינברג /*-->*/
Odelia Weinberg Peri has been practicing the dharma since 1997. She teaches at the Israeli Insight Society, Tovana. Years of practice and observation have taught her that life is an excellent partner for learning and awakening, and time spent in nature is almost always a great support. Odelia trained as a yoga teacher with Orit Sen Gupta and was fortunate to have studied dharma with many wonderful teachers. She lives in Givat Yishayahu with her partner and three children. דאנה לאודליה וינברג