שאלות ותשובות

מהי מדיטציית תובנה ?

מדיטציית תובנה היא חלק מהדרך- ה'דהרמה' , שהינה הלימוד במסורת הבודהיסטית, המכוון לפתוח הבנה וערות. מדיטציית תובנה כוללת התבוננות רגועה וערנית בתהליכים של הגוף וההכרה ברגע ההווה. ההתבוננות במציאות כפי שהיא, מאפשרת מפגש עמוק עם הטבע האמיתי של הקיום, על כל מאפייניו הנעימים אך גם רצופי קשיים. מתוך ראייה זו מתפתחות ההבנה ,השלווה והחמלה בחיינו. מדיטצית תובנה מעודדת פיתוח איכויות אלו, ומכוונת לחיים של שחרור והתעוררות.

 

סרטון של לילה על מדיטציה:

מה זה מיינדפולנס?

פירושה 'לזכור להיות מודע' או 'לזכור לשים לב'; יש בה מרכיב של נוכחות, ומרכיב של חזרה או היזכרות. התרגום הקודם לאנגלית היה 'recollection', מלה שגם כוללת בתוכה את הרעיון של חזרה לעצמנו.

מושג הקשב הופץ בעולם המערבי ב-50 השנים האחרונות, כחלק מההיכרות עם המסורות הרוחניות והמדיטטיביות של הבודהיזם.

הקשב הוא עמוד התווך של רוב המסורות הבודהיסטיות; אפשר להרחיב ולומר שהצורך להיות מודע, בצורה זו או אחרת, הנו אחד ממרכיבי היסוד בכל מסורת רוחנית. הקשב הוא אחת הטכניקות של תרגול רוחני שצמחה במנזרים של בורמה ותאילנד, והגיעה אלינו במארז חדש המתאים לבני המערב, בדומה ליוגה שצמחה ממקור רוחני הינדואיסטי.

לקריאה נוספת לחצו כאן

או כאן

למה לשבת בקורס?

הדגש במדיטציית תובנה הנו על התנסות אישית, ולא רק על הבנה תיאורטית. בנוסף זוהי והזדמנות מיוחדת לקבל הדרכה אישית וקבוצתית ממורים בעלי ניסיון רב.

מעולם לא תרגלתי מדיטציה בעבר, האם אני יכול/ה להשתתף בקורס של תובנה?

בהחלט. מרבית הקורסים של תובנה פתוחים לכולם, ובכלל זאת, לאנשים שלא התנסו מעולם בתרגול מדיטציה, ושהיו רוצים להתנסות בכך לראשונה. למעט קורסים שבהם מצוין במפורש שנדרש ניסיון קודם, אתם מוזמנים להירשם לכל קורס שמעניין אתכם.

**הערה: גיל המשתתפים המינימלי ברוב הקורסים הוא 20 שנה. 

 

מה מלמדים בקורס הכולל לינה (ריטריט)?

בקורס נלמד את מדיטציית הוויפאסנה כפי שהיא מתורגלת במנזרים במזרח אסיה עד היום, ובמקומות שונים במערב. התרגול כולל התבוננות בנשימה, בתחושות הגוף, בחושים ובמצבי תודעה. סדר היום מתוכנן על מנת להפיק את מרב התועלת מן השהות בקורס.

 

ראיתי קורס שמעניין אותי, אבל ההרשמה עוד לא נפתחה. מתי אוכל להירשם?

כחודשיים לפני תחילת כל קורס יופיע קישור לטופס הרשמה בדף הקורס. בינתיים, אתם מוזמנים להירשם לקבל מייל המודיע על פתיחת ההרשמה לקורס באזור הנקרא "הרשמה לעדכון כשההרשמה נפתחת" המופיע בדף הקורס.

 

איך ממשיכים את התרגול לאחר שהקורס נגמר ?

כדי לתמוך בתרגול מחוץ לקורס תובנה מציעה מסגרות תרגול שונות כגון סופי שבוע, ימי תרגול, קורסים בנושאים שונים וכו'

מומלץ להצטרף 'לקורס מבוא' אשר כולל פגישות שבועיות, מהווה מסגרת ללימוד מסודר של שיטת התרגול ותומך ביצירת תרגול בבית.

כדי לשמור על קשר עם אנשים שדרך זו משמעותית עבורם, מומלץ להצטרף לאחת מקבוצות הישיבה ברחבי הארץ.

בקבוצות, הפתוחות למתרגלים חדשים וותיקים, מתרגלים יחד את מדיטצית הויפאסנה, ולאחר מכן לומדים, משוחחים או חולקים התנסויות ושאלות העולות מהתרגול ומחיי היום יום, בהתאם להחלטת הקבוצה, כל זאת באוירה נעימה ומקבלת. 

נרשמתי לקורס וברגע האחרון הבנתי שאינני יכול/ה להגיע. מה לעשות?

תובנה מארגנת את רוב הריטריטים על בסיס של דאנה, ומתנהלת על בסיס של אמון הדדי. אנו סומכים על כך שמי שנרשם לרטריט אמנם יגיע אליו, כדי שהקורס יתקיים. 

האוכל והחדרים מוזמנים לפני הקורס בהתאם לפי מספר האנשים שנרשמו ואישרו את השתתפותם בקורס. במידה שלא מועברת במועד הודעה על ביטול השתתפות, מונע הדבר את התרגול ממתרגלים אחרים שמעוניינים להשתתף בו אך לא נמצא להם מקום בקורס, וכמובן גורם לנו הוצאות מיותרות. אם התנהלות מעין זאת מתרחשת פעמיים במשך שלוש שנים, תישקל האפשרות למנוע מהאדם להשתתף בקורסים במשך שנה.

אנשים שנרשמים לריטריט, אך לא מגיעים לבסוף ולא מודיעים על כך מספיק זמן מראש, מחבלים למעשה בהתנהלות הריטריט ופוגעים באמון הזה. לכן אנו מבקשים ממי שנרשם לרטריט ולא יכול להגיע אליו לבטל את הרשמתו עד שבוע לפני מועד תחילת רטריט, או עד שלושה ימים לפני מועד תחילתו של סוף שבוע.

 

האם אפשר להביא ספר קריאה להעביר איתו את הזמן?

משתתפים מתבקשים שלא לקרוא, לכתוב או לקיים כל פעילות מסיחת דעת אחרת, כדי לשמור על השקט הפנימי והחיצוני אשר תומך בתרגול - עבורם ועבור האחרים. ניסיונםשל מתרגלים רבים מצביע על השתיקה כעל כלי עזר תומך ורב-ערך המסייע לתלמיד לתרגל במרחב שקט ולהפיק תועלת מן הנלמד בצורה הטובה ביותר.

 

האם אני יכול/ה להשתמש בטלפון הנייד שלי הקורס?

הקורס מתקיים ללא טלפונים ניידים. המתרגלים יתבקשו להפקיד את מכשירי הטלפון שלהם בתחילת הקורס בידי המארגנים (ניתן להביא שעון). במקרים דחופים, ניתן לתקשר עם המתרגלים דרך מספר הטלפון של העמותה, המשמש כמספר חירום במהלך הקורס וניתן להתקשר אליו ולמסור הודעות למתרגלים (054-5695934). ההודעות נבדקות פעמיים ביום.

 

האם לתובנה יש ערוץ וידאו?

תוכלו לראות סרטונים שונים של מורי תובנה וסרטונים על תובנה ביוטיוב בקישור זה:

https://www.youtube.com/user/TovanaIsrael/playlists

ניתן לעשות מנוי על הערוץ וכך להתעדכן כשיתפרסמו סרטונים בהמשך.

תודה לסהר שסידרה את הערוץ.

יש לי מגבלה פיזית, האם אני בכל זאת יכול/ה להשתתף בקורס?

רוב הקורסים נגישים לאנשים בעלי מוגבלויות שונות ואנשים בכיסאות גלגלים. אולם המדיטציה בעין דור מאובזר בכריות, כיסאות והגבהות שונות שיכולים לסייע בישיבה נוחה ונתמכת.

בבית הסנגהה בתל אביב הותקנה לאחרונה מעלית.

במידה שיש לכם צורכי נגישות מיוחדים, אנא ידעו אותנו בהם כדי שנוכל להיערך בהתאם ולוודא שהקורס נגיש.

 

עלויות קורסים בתובנה

אנו עושים מאמצים רבים כדי להוזיל ככל האפשר את ארגון הקורסים וחושבים רבות לפני כל הוצאה כספית.

עלויות ארגון הקורס כוללות את משכורות הרכזים (במהלך 2015 עובדים בתובנה 4 רכזים במשרות חלקיות, סה"כ כ-2.5 משרות); החזר הוצאות של מתנדבים; עלויות תקשורת (3 טלפונים פעילים ואתר אינטרנט); עלויות אחזקה של הציוד בעין דור ובבית הסנגהה בתל אביב; עמלות בנקים, ביטוחים ושכר טירחה לרו"ח; ועוד..


להלן העלויות לפיהן נבנה תקציב 2015, כפי שצפינו בתחילת השנה (באלפי ש"ח):

משכורות ועלויות שכר 423.9
נוספות בהנהלה וכלליות 69.3
הוצ' פיתוח מימון פרסום ותחזוקה (לא כולל השקעות חד פעמיות) 147.1
סה"כ 640.3
בניכוי: הכנסה מהוראות קבע (160.0)
הכנסה מקורסים עירוניים (108.0)
סה"כ 372.3

סכום זה מחולק במספר הלינות הצפוי במהלך השנה - 7,161
ומכאן נגזרת העלות למשתתף בריטריט.

 

העלויות הללו מחולקות לעלויות ארגון הקורס ולעלויות עקיפות. העלויות העקיפות מחושבות כך שיועמסו מעט יותר על משתתפי הקורסים הקצרים ופחות על משתתפי הקורסים הארוכים, אשר עלותם גבוהה יחסית מלכתחילה (בשל מספר הימים הגדול יותר).

עלויות קורסים עירוניים (ללא לינה) כוללים עלויות בית הסנגהה (או מקום אחר שמארח את הקורס, עלויות של תכנון וארגון הקורס, טלפונים, החזרי הוצאות למורים ומתנדבים ועלויות עקיפות כפי שרשום למעלה.

חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל שהם לא יכולים לעמוד בעלות הכספית. לשם כך אנו עושים הכל כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית וכמו כן ברוב הפעילויות של תובנה אנו פועלים בשיטת הדאנה.

נשמח לספק פרטים נוספים ולענות לשאלות במייל  zia@tovana.org.il

גזברות תובנה

 


 

מצ"ב דף עלויות של סוף שבוע ושל רטריט של שבוע ימים לדוגמא (בסופי שבוע שונים יכולים להיות עלויות נוספות. למשל אם מדובר בסופ"ש עם מורה מחו"ל יתווספו הוצאות נסיעה ואירוח שלו).


סיכום עלויות למשתתפים - סופ"ש לדוגמא

השכרת מקום 59₪ למשתתף/פת ללילה X 2 לילות 119₪

מזון 30 ₪ למשתתף/פת ליום X2 ימים 59₪

עלויות ארגון קורס 58₪ למשתתף/פת ליום X 2 ימים 116₪

הוצאות עקיפות** 39₪ למשתתף/פת ליום X 2 ימים 78₪


סה"כ הערכת עלות הקורס למשתתף/פת : 372 ש"ח


** הפעילות השוטפת של העמותה שמאפשרת את קיום הקורסים כרוכה במשכורות לרכזים, שכר טירחה לרואה חשבון ולעו"ד, הוצאות טלפון, עמלות בנק וכו'.

 


 


סיכום עלויות למשתתפים - ריטריט של 6 לילות לדוגמא

השכרת מקום 58₪ למשתתף/פת ללילה X 6 לילות 348₪

מזון 30 ₪ למשתתף/פת ליום X6 ימים 180₪

עלויות ארגון קורס 33₪ למשתתף/פת ליום X 6 ימים 196₪

הוצאות עקיפות** 22₪ למשתתף/פת ליום X 6 ימים 131₪

 

סה"כ הערכת עלות הקורס למשתתף/פת : 855 ש"ח** הפעילות השוטפת של העמותה שמאפשרת את קיום הקורסים כרוכה במשכורות לרכזים, שכר טירחה לרואה חשבון ולעו"ד, הוצאות טלפון, עמלות בנק וכו'.


 

אני שומר/ת שבת והקורס מתקיים במהלך סוף השבוע, האם אתם מקפידים על שמירת שבת?

אין שום סתירה בין תרגול מודעות לבין שמירת אורח חיים דתי. בתיאום עם המורים/המנהלים, ניתן לשמור שבת, להניח תפילין ולהתפלל תוך כדי שמירה על השקט ועל שארהכללים התומכים בתרגול.

המטבח בקורסים צמחוני-חלבי. בכלי המטבח והבישול לא נעשה מעולם שימוש במאכלים בשריים או בדגים. הירקות והפירות מוזמנים מספקי שירות חיצוניים גדולים וכן המוצריםהיבשים. הצלחות והסכו"ם הגיעו מבתים שונים, לכן מי שמקפיד מוזמן להביא צלחת וסכו"ם אישיים. 

בשבתות, בתיאום עם צוות המטבח ניתן להניח פלטת שבת ובה אוכל שבושל לפני שבת. יש יין תירוש לקידוש וחלות למצוות "המוציא". במידה והקורס מסתיים בטרם צאתהשבת, שומרי השבת מוזמנים להישאר במקום עד למועד צאתה.

לצד זאת, תרגול המדיטציה מתקיים באולם משותף, שבו מכבים ומדליקים אורות ומזגנים גם במהלך השבת, ומורי הקורס משתמשים לעתים במיקרופונים כדי לתת הנחיותמדיטציה. 

אנא הודיעו מראש על היותכם שומרי שבת.

 

האם יש דרכים נוספות ללמוד מדיטציה?

בארץ נערכים בין השאר קורסי ויפאסנה כפי שמלמד ס.נ גואנקה (הבא מן המסורת המסורת הבורמזית), קורסים לפי מסורתו של נזיר הזן הויאטנמי טיך נהאת האן וכן קורסים ולימוד לפי מסורות טיבטיות שונות ('ידידי הדהרמה' ועוד).
רוב המורים המלמדים בקורסים של 'תובנה' הגיעו ממסורת הויפאסנה כפי שהיא נלמדת במנזרי היער בתאילנד, ולפיה הם מתרגלים שנים רבות, חלקם כנזירים.

מהם סידורי הלינה בקורסים של תובנה?

*בקורסים של תובנה בקיבוץ עין דור: מרבית הקורסים של תובנה מתקיימים בקיבוץ עין דור, והלינה הינה ב"אירוח התבור" שבקיבוץ. הלינה הינה בחדרים שבהם 3-4 מיטות יחיד, בבניינים עם מקלחות ושירותים משותפים למספר חדרי מגורים. נשים וגברים לנים בחדרים ובניינים נפרדים. 

כל משתתף בקורס מקבל מיטה עם מזרן, כרית ושמיכת צמר, אך אין בחדרים מצעים, מגבות וכלי רחצה, ולכן יש להביא עמכם את הפריטים הנ"ל. 

למתרגלים המעוניינים ללון באוהל, ניתנת האפשרות ללון באוהל ולהקימו בסמוך לחדרי המגורים. במקרה כזה עדיין יישמר עבור המשתתף מיטה באחד החדרים.

 

תובנה מציעה מספר פעמים בשנה קורסים המתקיימים במקומות שונים (לא בעין דור) בחלק מהקורסים הללו שמוגדרים כקורסים בתנאי לינה משופרים ניתן לבחור האם ללון בחדר לבד או חדר זוגי.

 

מה ההבדל בין הקורסים של עמותת תובנה לקורסים על פי גואנקה?

ישנו דמיון רב בתכנים המועברים בקורס, אם כי ישנם מספרי הבדלים פרקטיים, לדוגמא בקורסים בעמותת תובנה מקובל שמתרגלים מדיטציה בישיבה וכמו כן מדיטציה בהליכה לעומת ישיבה בלבד בקורסים על פי ס.נ. גואנקה.
הבדלים נוספים: בקורסים בתובנה בשונה מהקורסים על פי ס.נ. גואנקה הלימוד מועבר באופן ישיר על ידי המורים שבקורס, מוגשות 3 ארוחות ביום, כמו כן מתקיימות פגישות בקבוצות קטנות כל יומיים שבהן ישנה אפשרות לשאול שאלות או לשתף בחוויות לאלה המעוניינים בכך.
חשוב לציין שלשתי המסורות שורשים עמוקים ושאנשים רבים ברחבי העולם מרוויחים מתירגול המדיטציה בשתי המסורות.

כמה עולה להשתתף בקורס ?

התרומות ניתנות בנפרד לשתי מטרות אלו, ועל כן אם רוצים לתרום לשתיהן רצוי להביא אמצעים לכך. מורים רבים המלמדים בקורסים של 'תובנה' מקדישים את חייהם להפצת הדהרמה מתוך רצון לסייע לאחרים בדרך. התרומות מאפשרות למורים להמשיך וללמד, ולאנשים נוספים להתנסות ולהפיק מפירות התרגול. ראה דאנה- נדיבות הלביש מספר מצומצם של קורסים בשנה שבשל היותם יקרים יחסית אנו מבקשים מקדמה או תשלום מלא על עלות הקורס מראש. התשלום הוא תמיד רק על ההוצאות הבסיסיות (שכירות המקום ומזון) ולא על ההוראה.
גם בקורסים אלו העקרון הבסיסי נשמר - אנו לא רוצים שמישהו לא יגיע לקורס בשל העובדה שאין לו אמצעים. במקרה של קושי אנא פנו לרושם.

שמירת שבת וכשרות בעין דור

  • כל חומרי הגלם כשרים
  • הסירים כולם יד ראשונה, אז אין חשש שבושל בהם בשר
  • אפשר להגאיל סכו"ם בתחילת הקורס ולהשתמש בקערות זכוכית, אםפשר גם להביא סכו"ם מהבית ולהשתמש בו.
  • המטבח עובד בשבת, ומדליקים ומכבים אורות באולם המדיטציה ובחדר האוכל במהלך השבת.
  • יש לשומרי השבת מיחם נפרד למהלך השבת. מחממים על הפלטה רק מזון בלי נוזלים.
  • אין במטבח בשר, יש מעט מאוד חלב.
  • אנחנו לא בוררים את האורז והקטניות ולא מקפידים על דרישות הכשרות בכל מה שקשור לשטיפת ירקות.

אני נמצא/ת בטיפול נפשי, האם זה סותר את תרגול המדיטציה?

תרגול המדיטציה אינו טיפולי בראש ובראשונה; מדובר בתרגול טרנספורמטיבי, אף שאפשר שיהיו לו תוצאות תרפויטיות לאורך הדרך. 

אם המצב הפסיכיאטרי או הפסיכולוגי חמור או נוכח, כי אז באופן כללי ריטריט אינו בגדר רעיון טוב. ריטריט יכול להיות אפשרי אם הפגיעוּת הפסיכולוגית או הפסיכיאטרית היא מינורית, אם היא נחלת העבר בעיקרה או נוכחת ברמה זניחה. במקרים כאלה, יהיה זה הכרחי שהנרשם יספק פרטים מלאים אודות מצבו הנפשי בהצהרת הבריאות שבטופסההרשמה לריטריט. אם הוא במהלך טיפול אצל פסיכולוג או פסיכיאטר, חשוב שמארגני הריטריט יהיו מודעים לכך ויאשרו את השתתפותו. אם יש לך ספק באשר לשאלה אם ריטריט מתאים לך, זהו הכרח שתשוחח עם אחד המורים בטלפון לפני הרישום.  

לא יהיה זה נבון להשתתף בריטריט או בקורס מתוך ציפייה שהם ירפאו מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. זאת ועוד, השתיקה, האינטנסיביות והמודעות המוגברת של תרגול המדיטציה, במיוחד בתוך מבנה של ריטריט, יכולות לעתים להעצים פגיעוּת נפשית. מהסיבה הזו, חשוב שאנשים הנושאים אבחנה פסיכיאטרית עכשווית או בעלי היסטוריה פסיכיאטרית ינהגו בזהירות ושיקול דעת כשהם שוקלים להירשם לריטריט. 

 

מה זה סנגהה (קהילה)?

סנגהה היא קהילת המרגלים הצועדים יחד בדרך.

התמיכה ההדדית של הסנגהה היא רבת פנים ואינסופית. הסנגה מאפשרת לנו לשבת קורס בשתיקה נתמכים מהחברים לדרך היושבים לצידנו ומתמודדים עם קשיים דומים. הסנגהה היא המקום ללמידה וחשיבה משותפת, כזו המאירה לנו פנים שלא היינו רואים לבד. הסנגה מאפשרת לנו לפגוש חברים הרוצים כמונו להעמיק בחוכמת הלב, להשתחרר מדפוסים ישנים ולפתח איכויות של שקט, הקשבה וחמלה.
הסנגהה יכולה להיות מקור לתמיכה, לשייכות ולעשייה משותפת.
לקיחת חלק מקהילה מחזקת את הבנתינו לתוך תובנת התלות ההדדית והתחושה ש"כולנו רקמה אנושית אחת חיה" וממוססת את תחושת הנפרדות.

ישנן דרכים רבות להרגיש את נוכחות הסנגהה בחיינו. השתתפות באחת מתכניות ארוכות הטווח של העמותה,
התנדבות בעמותה, וחברות בקבוצת ישיבה הן דרכים טובות למצוא את דרכינו אל תוך המפגש, ההכרות והביחד.

אני מגיע/ה עם חבר/ה לקורס, אפשר לישון יחד באותו חדר?

על מנת לאפשר תרגול מיטבי בשתיקה, אנו מלינים חברים וקרובי משפחה בחדרים נפרדים. במידה שישנו צורך רפואי שדורש לינה משותפת, אנא פנו אלינו במייל.

 

האם זה לא קשה לשבת במדיטציה במשך מספר ימים ?

סדר היום בקורס ויפאסנה בעמותת תובנה בנוי מפרקי זמן של מדיטציה בישיבה והליכה לסירוגין. סדר יום זה מאפשר בין השאר מנוחה לגוף ומקל על התרגול. כל מתרגל אשר יירצה בכך יקבל עזרה והדרכה במציאת תנוחת ישיבה אשר תתאים לו. זאת ועוד, ניסיונם של מתרגלים רבים מראה על כך שלאחר תקופת הסתגלות קצרה, חולפים רבים מקשיי התרגול.

למה הקורס מתנהל בשתיקה?

 

השתיקה מסייעת למתרגל/ת להביא את ההכרה למצב שקט ושליו, אשר בו קל יותר לתרגל התבוננות פנימית, כפי שקל יותר לראות לעומקם של מים שפניהם שקטים. ניסיונם של מתרגלים רבים מצביע על השתיקה כעל כלי עזר תומך ורב-ערך המסייע לתלמיד/ה לתרגל במרחב שקט ולהפיק מן הנלמד בצורה הטובה ביותר.

מהו סדר היום והמסגרת בקורסים הכוללים לינה תובנה?

לכל קורס בתובנה סדר יום משלו, בהתאם לתוכן הקורס, אורכו, והמורים/ות המלמדים בו - שעת הפתיחה והסיום של הקורס מצוינות בדף של כל קורס באתר תובנה. בשיחת הפתיחה של כל קורס, מסבירים מנהלי הקורס ומורי הקורס את סדר היום הצפוי למתרגלים במהלך הקורס כולו, ובכל בוקר נתלה לו"ז של אותו יום ברחבי האזור שבו תתרגלו, לשימושכם. 

במהלך הקורס מתבקשים התלמידים לשמור על כמה כללים. שמירה על כללים אלו תומכת בלימוד מדיטציית הוויפאסנה ומסייעת לתלמיד להעמיק אל תוך התובנות המתגלות לו במהלך הקורס: הימנעות מהרג כל יצור חי, הימנעות מגניבה, הימנעות ממגע מיני לא הולם (ובקורס - הימנעות מכל פעילות מינית), הימנעות מדיבור שקרי, והימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול).

 

האם ניתן לעשות רטריט אישי במסגרת תובנה?

לעיתים יש באפשרותינו להציע למתרגלים ותיקים להגיע לריטריט אישי בחדר נפרד בזמן שמתקיימים ריטריטים של תובנה בעין דור.

לריטריט אישי יכולים להגיע מי שישבו לפחות ב4 רטריטים של שבוע בתובנה ובעלי ניסיון בתרגול של לפחות שנתיים.

כחלק מהריטריט האישי יהיה ניתן להגיע לשיחות דהרמה של הקורס וכמובן גם לארוחות. בנוסף, תיהיה אפשרות לפגישות אישיות עם מורי הקורס.

בנוסף לכך, החדרים הייעודיים הללו יוכלו לשמש גם עבור מי שרוצה להשתתף בריטריט בעין דור בתנאים של חדר לבד.

מספר החדרים באפשרויות הללו מוגבל מאד ועלותם יקרה יותר מחדרים רגילים. המקלחות והשירותים משותפים עם חדרים נוספים.

כדי להירשם, נא למלא את טופס ההרשמה כאן במקביל לטופס ההרשמה לריטריט הרלוונטי.

 

 

כמה עולה קורס בתובנה?

עמותת "תובנה" היא ארגון התנדבותי ללא מטרות רווח אשר מארגן קורסי ויפאסנה ופעילויות נלוות וממומן אך ורק על ידי תרומותיהם של המשתתפים בקורסים. אף גוף מסחרי או כל גוף אחר אינו עומד מאחורי "תובנה". העמותה פועלת על פי עקרון הדאנה ("נדיבות הלב" בשפה הפאלית), ולפיכך אין גביית כסף עבור הקורסים, למעט דמי הרשמה סמליים על מנת להבטיח את מקומך בקורס. אנו מעוניינים לאפשר לכל אחד ואחת להגיע לקורסים שלנו, ולכן אם עולה קושי עם תשלום דמי ההרשמה, פנו אלינו במייל. 

ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים/ות והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. עם סיום הקורס תינתן אפשרות להעניק תרומה לעמותה ולמורים (התרומות ניתנות בנפרד). מורים/ות רבים המלמדים בקורסים של "תובנה" מקדישים את חייהם להפצת הדהרמה ואין להם כל מקור הכנסה אחר. התרומות מאפשרות למורים להמשיך וללמד, ולאנשים נוספים להתנסות ולהפיק מפירות התרגול.

ניתן להעביר את התרומה לתובנה באמצעות מזומן, צ'ק, אשראי או העברה בנקאית. 

ניתן לקרוא עוד על מסורת הנתינה לפי עקרון הדאנה כאן: https://tovana.org.il/what-is-dana

בנוסף, ניתן להעביר תרומה לתובנה בכל עת, לפי ההנחיות כאן: https://tovana.org.il/dana

 

נרשמתי לקורס וקיבלתי הודעה שאני ברשימת ההמתנה. מתי אדע אם אוכל להשתתף בו?

כשבועיים שלפני תחילת הקורס. אם ישנם ביטולים בתקופה זו, אנו שולחים מייל לאנשים מרשימת ההמתנה, לפי סדר כרונולוגי של הרשמה, ובודקים איתם אם הם מעוניינים להגיע. במידה שיתפנה עבורך מקום, תקבל/י על כך הודעה במייל בשבועיים שלפני תחילת הקורס. 

 

אני לא יכול/ה להגיע בזמן לשעת פתיחת הקורס, אפשר להגיע קצת מאוחר יותר או להצטרף ביום השני לקורס? או: אפשר לעזוב את הקורס קצת מוקדם יותר, עקב התחייבות קודמת?

ההשתתפות בקורס מותנית בנוכחות מלאה מתחילתו ועד סופו - לא תותר השתתפות חלקית בקורסים. יש לכך מספר סיבות: ראשית, תהליך ההרשמה וסיום הקורס הינו מורכב ודורש התנהלות טכנית רבה של מנהלי הקורס, וכל הגעה מאוחרת מכבידה על תהליך זה. שנית, מיד לאחר ההרשמה, מתקיימת שיחת פתיחת קורס, שבה מסבירים כיצד יתקיים הקורס על כל פניו - סדר יום, התנהלות בקיבוץ, הנחיות ונהלים - ולא ניתן להשתתף בקורס מבלי לשמוע את השיחה הזו. ושלישית, קורסים עם לינה בתובנה מתקיימים בשתיקה, וכל הגעה מאוחרת או עזיבה מוקדמת של משתתף מפריעה את השקט שנוצר כחלק משמעותי מהקורס. 

אנו מקבלים פניות רבות עם בקשות להגיע באיחור/לעזוב מוקדם, כולן עם סיבות מוצדקות ומובנות, אך אנו לא יכולים להיענות להן, מהסיבות שפירטנו לעיל. אם ידוע לכם שלא תוכלו לעמוד בתנאי זה, אנא בטלו את השתתפותכם בקורס. אתם מוזמנים להתעדכן ברשימת הקורסים המוצעת, על מנת למצוא מועד מתאים שבו תוכלו להשתתף בקורס במלואו.

 

מיהם המורים המלמדים בתובנה ?

עמותת תובנה מזמינה קשת רחבה של מורים ומורות מנוסים מהארץ ומחו"ל ללמד בקורסים המאורגנים על ידה. אופני הלימוד והדגשים משתנים ממורה למורה, וכולם מתבססים על ניסיון רב שנים של תרגול והוראה. 

מגוון המורים/ות מאפשר למתרגלים להתנסות ולהפיק תועלת מאופנים שונים של הלימוד והתרגול במסורת זו ותורם להעמקת והרחבת התרגול. 

בהתאם, הסגנון ואופי הלימוד משתנה מקורס לקורס. יש קורסים שמתאימים יותר למתחילים, וקורסים המתאימים יותר למתרגלים ותיקים. מומלץ לברר עם הרושם לקורס לגבי אופי הקורס ומידת התאמתו לכם.

 

 

לפרטים נוספים על המורים לחצו כאן

עמודים