חוויה מהתנדבות שלי ברטריט תובנה

חווית השירות כמנהל קורס / משגב

פעם ראשונה שהתנדבתי בריטריט. במשך שבוע שימשתי כמנהל קורס.
החלטתי לעשות את זה מתוך רצון ללמוד יותר, תמיד כשהייתי הולך לשבת ריטריט הייתי מגיע לתובנות רבות ורואה דברים מזוויות חדשות ומבין את העולם בדרכים נוספות. אבל מה שתמיד קרה זה שהגעתי הביתה ותוך יום או יומיים הייתי מתחבר לכל הדברים הישנים נושנים והייתה תמיד תחושה שהכול פשוט עף עם הרוח - למרות שכמובן שדברים נשארים טבועים בפנים - הרגשתי שיש צורך להעמיק את זה ולתת לזה קרקע טובה יותר בחיים שלי.

וזה מה שהוביל אותי לריטריט שירות. חשבתי לעצמי כמה זה דומה לחיי היומיום. בעצם הולכים לשבוע כדי לעבוד. ועם זאת הכול בחווית דארמה מלאה: זה בעין דור מקום שפני עצמו מעלה לי תחושות של דארמה, עם המורים וכל היוגים ושעות של מדיטציה כל יום. זה בעצם מודל מוקטן של חיים - או כמו שהייתי רוצה שהחיים יהיו. עבודה אשר אשר שזורה בה רוח הדארמה והנתינה. דווקא זו הייתה המחשבה הראשונה שהובילה אותי לזה.

הייתה לי הנחה שהעמקה רוחנית רבה לא תהיה במצב הזה. אמרתי לפני הריטריט ואפילו בימיו הראשונים שאין איך להגיע עמוק במיוחד במצב הזה. הרי אני לא עושה 8 שעות מדיטציה ביום ולא שומר על שתיקה ככה שאני אוכל להכנס יותר פנימה.
כמה שהתבדתי.

חווית הריטריט שירות הייתה עוצמתית ממה שיכולתי לדמיין. דבר ראשון לראות את היוגים עוברים את החוויות העמוקות שלהם, לשמוע אותם בשיחות הקבוצתיות והשאלות שהם שואלים, לראות אותם עוברים את מה שהם עוברים. לראות את הבקשות שלהם ולעזור כמה שאפשר והכול מתוך הבנה שאני (ועוד צוות מדהים של אנשים) יוצר את החלל שמאפשר להם להעמיק, שמאפשר להם להבין, שמאפשר להם לצמוח כבני אדם ולכמה ימים לדאוג לצמיחתם ולא לאוכל שלהם או לקור של המזגן. זו ברכה מדהימה לתת וכיאה לדהרמה, זו גם הברכה שאתה מקבל כשאתה עושה את זה.

דבר שני, חווית הצוות הייתה מדהימה וכיפית, כשכולם באים באוירה טובה וחיובית ומתוך רצון לתרום ולתת מעצמם נוצרת חוויה יחודית ביותר. צחקנו המון ונהנו המון (לא מול היוגים), הכרתי אנשים מדהימים שאני אקח איתי לתמיד. והיה לי כיף ומהנה למרות שהיה צריך לעבוד - זה לא הרגיש כמו עבודה במצב הזה. היות המורים חלק מהצוות תרמה המון לצמיחה ולהתפתחות שלי. לשמוע אותם המון פעמים ביום (כי אנו כצוות חופשיים להיות בכל הקבוצות שמתקיימות, יושבים שיחות דהרמה, נכנסים למדיטציה מונחית, עושים איתם שיחות אישיות ואז עוד יושבים איתם בשיחת הצוות בערב) וככה לומדים המון, אין גבול לכמה אפשר ללמוד במצב הזה. ולי זו היה מהנה ביותר. למדתי יותר ממה שספרים או הרצאות מוקלטות יכולות לתת.

והכול ביחד יצר את ההתבדות שלי. לקראת סוף הריטריט גם לא איחרה לבוא ההבנה, ההפנמה, ההעמקה והצמיחה שהייתי בטוח שלא תוכל לקרות ללא שתיקה וישיבה ממושכת. החוויה הייתה עוצמתית וייחודית. והאיחוד בין עבודה למדיטציה עשה את שלו ונתן לי כלים רבים להתמודדות טובה יותר עם חיי היומיום. עם הסתכלות נכונה על העולם, הבנה נכונה של דברים וגם את היכולת לחבר בין מדיטציה לבין עיסוקים יומיומיים. כי שם בריטריט זה היה לשבוע מאוחד לחלוטין.

אני ממליץ לכל מה שהולך בדרך לעבור את החוויה הזו לפחות פעם אחת. כי יש הרבה מה לקחת ממנה(:

משגב.

 

"ריטריט שירות" - דארמה הלכה למעשה / גבי קרילקר

קבוצת ישיבה שבועית, שבתות תרגול בבית הסנגהה, קורס דארמה בחיי היומיום, ריטריטים בעין דור, תרגול מדיטציה על בסיס יומי, קבוצת ישיבה ודיון דהרמה בביתי, ספרים של מורים בתובנה, הרצאות מוקלטות של המורים באתר...
כל אלה היו לי ללימוד, למקור השראה, להתבוננות ולתרגול בדרך, במשך כשנתיים מאז התחלתי כתלמיד ומתרגל בעקבות קורס מבוא בתובנה. תובנה הינה בשבילי משפחה, בית.
בדרך הזו כתלמיד, הגעתי לתובנות, הבנות,שינויים בחשיבה,למקום יותר שקט פנימה, ממקום של התבוננות בדברים, בשיקול דעת.

לאחר שנתיים של לימוד ותרגול בדרך,הרגשתי שמשהו בכ"ז חסר כאן,משהו לא שלם.
עלו בי הרהורים ושאלות: איך אני לוקח את הדברים שכ"כ לומד, שומע ומתרגל בשנתיים האלה,
להלכה למעשה בחיים שלי, בחיי היומיום:בתקשורת עם אנשים מסביבי והאנשים בכלל,
ממקום של תשומת לב במקום העבודה? ועוד שאלות שעלו בי: איך אני מיישם את הדארמה הנלמדת הזו בחיים? האם זה אפשרי? או שאולי הכול מתחיל ומסתיים על כרית הישיבה?...

התחלתי לבדוק את הדברים, שאלתי ודיברתי עם מורים ותלמידים וותיקים בדרך, ניגשתי לספרים ולאתר, הרהרתי בשאלות לעצמי, הכול כדי לנסות לחקור ולהבין: מה הדבר הזה שחסר לי להביא את הלימוד הפורמאלי ולבוא מהמקום החדש הזה הפנימי שנוצר,הלכה למעשה בחיים האמיתיים?
כדרך חיים בהתנהלות ביומיום: בעבודה, ביחסי אנוש, בזוגיות, בעשייה, בדיבור.
היה חסר לי החלק המעשי של הדברים.

מכולם שמעתי על כך שקיימת בתובנה גם האפשרות לתרגול המעשי של הדברים, מעבר ללימוד הפורמאלי, וכמה שזה מספק, וכמה שזה מהנה וכמה שזה חלק מהתרגול וכהשלמה ללימוד הפורמאלי:האפשרות לשרת, בשלל פעילויות ותפקידים בתובנה.
שמעתי גם המלצה להתחיל בשירות בצוות מטבח בריטריט.
חשבתי לעצמי: מה לי ולמטבח?,הרי בישולים אינו התחום שלי..,איך אסתדר במטבח? מה יהיה תפקידי שם, בתוך הצוות?...והחלטתי שבכ"ז ,אם כולם ממליצים אז אנסה ואראה,ואין כמו חוויה אישית. אזרתי אומץ ונרשמתי לשירות בצוות מטבח בריטריט.

כשהגעתי למטבח בעין דור, התכנסנו כל חברי צוות המטבח לשיחת פתיחה בה הצגנו עצמינו, דיברנו על השירות במטבח והציפיות של כל אחד מהשירות.להפתעתי,החששות והלבטים פגו בו ברגע, כשראיתי שחברי הצוות באים,בדיוק כמוני,לתרגל שירות,בשפה משותפת,תוך הכלה והתבוננות.
במהלך הריטריט במטבח,שכאמור בישולים זה לא אני,מצאתי את מקומי וחלקי בצוות,בחיתוך ירקות,בניקיון וסדר ודברים נוספים מעבר,והכול תוך מתן דגש למקום של תשומת לב והתבוננות, ברוח הדהרמה, וכמובן, בתזמון ושילוב שאפשר לכול אחד מהצוות השתתפות בשיחות הדהרמה, בתרגול מדיטציה, בקבוצות השיחה ובשיחות אישיות עם המורים במהלך הריטריט.
בסיומו של כל יום פעילות בערב התקיים כינוס של צוות המטבח, המנהלים והמורים במגורי הצוות.
שם ניתנת ההזדמנות לדבר, לשתף חוויות מהיום שעבר, שאלות ודברים שעלו במהלך היום ובכלל...

הבנתי מהחוויה האישית הזו ששירות במטבח בריטריט מהווה נידבך נוסף לידע הנלמד ולתרגול על כרית הישיבה. הבנתי שהשירות במטבח הינו "ריטריט שירות" הלכה למעשה, תרגול הדהרמה במסגרת הסנגהה, הקהילה, והכול בליווי ותמיכה של המורים וחברי הצוות המופלא במטבח באופן הדדי.

כאן נפתרו לי כל התהיות והשגתי את מה שחיפשתי: האפשרות ללמוד ולשלב את הדארמה בדרך חיים. השירות במטבח עבורי הינו מתנה ואפשרות תרגול הדארמה הלכה למעשה,
ומהמקום הזה של התרגול בסאנגה, לגשת בצורה עדינה ורכה אל החיים בדרך הדארמה.
נתראה בדרך.

גבי קרילקאר

 

חווית שירות במטבח / דנה

היי אלהיה

תודה על המייל ועל הצלצול, הודות לכולכם (בין אם אלה החברים הטלפוניים :) או החברים למטבח:), אני לרגע לא הרגשתי לבד בהתנדבות בניהול המטבח שזו הייתה גם ההתנדבות הראשונה שלי (למדתי שם מכולם והרבה מאוד מעדי). ועוד דבר, לפני חצי שנה היה הריטריט הראשון שלי, לא ידעתי למה לצפות.

מספר ימים לפני תחילת הריטריט קבלתי מייל שאמר שאין מספיק מתנדבים לפתיחת הריטריט ודרושים לא מתרגלים חדשים. לא היה מה לעשות רק לקוות. והתפילות נענו ע"י מלאכונים. ובסוף הריטריט לא היו לי מילים לתאר עד כמה מלאת הודיה הייתי. ועכשיו יצא לי להיות בצד הנותן והמודה, ונוצר מעגל מדהים והלוואי והוא יתרחב לכל העולם.
יצא לי קיטש'י אבל זה מהלב
תודה
דנה


 

 

נשמח לקבל מכם חוויות נוספות מהתרגול. אנא שלחו ל tami@tovana.org.il

צוות מטבח. יש לנו מטרה: לדאוג להזנת משתתפי הריטריט.יש לנו הוראות: תפריט מסודר. יש מצרכים, יש לוח זמנים. לקח לי זמן להתחיל לראות איך כל זה יכול להיות תרגול, איך התנאים האלה, של היות חלק מצוות בעשייה, קשורים למה שאנחנו עושים בישיבה על הכרית.
חווית משירות שלי בריטריט תובנה: לאחר שהשתתפתי כמתרגל במספר ריטריטים בעין דור,החלטתי שהפעם אני מתנדב בצוות שירות מטבח.
שלום רב שמי דני, והשתתפתי בריטריט יום כיפור בעין דור. רציתי להודות לכם על חוויה ייחודית ונעימה, ולחלוק איתכם משהו שכתבתי בעקבותיה, כאות תודה והוקרה לעשייתכם המבורכת.